Kalkan

Kalkan, Antalya’nın batısında Kaş ilçesine bağlı bir mahalledir. Akdeniz’in muhteşem tarihi ve doğası ile büyüleyen bu sahil kasabası özel villa tatilleri için Türkiye’nin önemli tatil destinasyonlarındandır. Bu çekici Akdeniz kasabası sadece kaliteli restaurantlar, çarpıcı bir liman ve hoş sokaklara sahip değil, aynı zamanda 12km lik kum plaja sahip Patara Plajı ve kanyon ağzı Kaputaş Plajı'na da kolayca ulaşılabilenecek mesafededir.
Kalkan, birçok uygarlık döneminde stratejik konumu sebebiyle hep ön planda olmuştur ve tarihi yerleri de bu yüzden çoktur. Hititlerden Lidyalılara, Romalılardan Osmanlılara birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Yaklaşık 150-200 sene önce Meis Adası’ndan gelen tüccarlar tarafından bu kasabanın kurulduğu söylenmektedir. Su ve doğa sporlarının da bol bol yapıldığı Kalkan, her kesimden insanın kendine göre bir şeyler bulabileceği bir yerdir.

Kalkan Plajı

Kalkan Limanı girişinde bulunan Kalkan Plajı berrak deniziyle ve limandaki cafe ve restaurantlara olan yakınlığı nedeniyle çok tercih edilen plajlardandır. Giriş ücretsizdir.

Kaputaj Plajı

Kaputaş plajı Türkiye’nin en ünlü plajlarından biridir. Kalkan’a 7 km mesafededir. Kanyon ağzı plajıdır ve dik kayalıkların arasından merdiven ile plaja inilmektedir. Giriş ücretsizdir.

Patara Plajı

Patara Plajı Kalkan’dan araba ile 15 dk mesafededir. 12 km uzunluğunda bir kumsalıyla ünlü Patara Plajı aynı zamanda Caretta-Caretta deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanıdır ve koruma altındadır. Likya uygarlığının günümüze uzanan Antik Likya Kenti Kalıntıları Patara Plajına birkaç yüz metre mesafededir. Giriş ücretlidir.